Lista aktualności Lista aktualności

Europejskie Dni Dziedzictwa

"Nidzicka Atlantyda" pod takim hasłem S.P nr 2 w Nidzicy obchodzi Europejskie Dni Dziedzictwa

We wrześniu Zespół Szkół  nr 2 w Nidzicy od 5 lat organizuje wydarzenia promujące dziedzictwo historyczne i kulturowe w ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa.

„..Podczas tegorocznych działań, pokazano krajobraz naszego dziedzictwa, malowniczość wsi, piękno okolicznych terenów. Pierwszym etapem projektu była wyprawa do położonej w gminie Jedwabno Małgi – wsi, niegdyś tętniącej życiem, po której zostały tylko ukryte w leśnej gęstwinie fundamenty domów, zniszczony cmentarz oraz zrujnowana, ostrzelana wojskowymi pociskami wieża kościoła ewangelickiego. Drugim etapem Projektu „Nidzicka Atlantyda” była wyprawa rowerowa historycznym polsko – pruskim pograniczem. W sobotę, 9 września odbył się trzeci etap projektu – wyprawa rowerowa do rezerwatu Koniuszanka II….” – relacjonuje Pani Joanna Marcjanik - nauczyciel historii w Zespole Szkół nr 2 w Nidzicy.

Młodzież uczestniczyła w wyprawie rowerowej wyznaczoną wcześniej trasą biegnącą przez Nidzicę, Nibork, Radomin, okolice Orłowa, Jabłonkę, Wikno, Jezioro Zdręczno, Napiwodę, Radomin i ponownie Nidzicę. Celem eskapady był rezerwat Koniuszanka II. Rowerzyści zapoznali się z historią rezerwatu oraz celem jego założenia. Odwiedzili również zachowany schron bierny z lat 1938–1939, który znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie rezerwatu.

„..Wycieczka doskonale wpisała się w temat tegorocznej edycji EDD „Krajobraz dziedzictwa, dziedzictwo krajobrazu”- dodaje Pani Joanna Marcjanik.

Wyprawę zakończyło przygotowane przez Nadleśnictwo Nidzica ognisko.